Okná

Okná, balkónové, terasové a vchodové drevené dvere

Technológia výroby okien sleduje najmodernejšie svetové trendy a je realizovaná na presných zariadeniach ovládaných kvalitným oknárskym počítačovým softvérom, ktoré opracujú drevené eurohranoly (smrek, dub, meranti ) s vysokou presnosťou, bez rozdielu spôsobu otvárania majú dokonalo premyslené a odskúšané detaily. V každom rodinnom dome uniká cez okná približne 25 % energie, preto je dôležitá základná vlastnosť exteriérového výrobku a tou je tepelná izolácia, ktorá sa získa z kvalitného izolačného skla, rámu, tesnenia a kovania. Ide o jedno z najkvalitnejších okien na trhu, ktoré šetrí náklady a zlepšuje komfort bývania. Vhodné je na zabudovanie do všetkých novostavieb, ale aj do najkvalitnejších pasívnych domov.

Rozmer

Okná, balkónové a terasové dvere sa zvyčajne vyrábajú na základe zameraných stavebných otvorov, ktoré môžu obsahovať celé exteriérové sklenené steny podľa návrhu autora projektu, resp. architekta. Tieto výrobky sú vyrábané zo štvorlamelových eurohranolov hrúbky 92 mm. Tri tesniace roviny celoobvodových tesnení zaručujú dokonalé spojenie rámu a krídla. Izolačné trojsklá v zložení 4 – 18 – 4 – 18 – 4 mm minimalizujú tepelné straty (Ug = 0,5 W/m2K). Uvedené komponenty vrátane kovania Sigenia AUBI Titan (D) a odbornej montáže s použitím okenného tesniaceho systému i3 illbruck TwinAktiv od tremco illbruck Swiss (CH) umožňujú dosiahnuť parameter tepelných vlastností okna Uw < 0,8 W/m2K, čo je hodnota vhodná pre pasívne domy. Použitím Izolačného trojskla Thermobel TRI, ktoré má priaznivejší stupeň priepustnosti solárnej energie G, je možné zvýrazniť vhodnosť exteriérových presklených produktov pre pasívne domy.

Povrchová úprava

Na výrobkoch je aplikovaná pri prísnom dodržaní technologického postupu exteriérová olejová úprava od renomovaných svetových výrobcov ADLER (A) a ICA (I), ktoré sa vyznačujú vysokou kvalitou a odolnosťou voči poveternostným vplyvom v odtieňoch podľa výberu zákazníka. Pre moderné stavby a náročných zákazníkov je tiež možné ponúknuť drevené okná kombinované s hliníkovou ochranou konštrukciou z exteriérovej strany.

Vyhotovenie a príslušenstvo dverí

Kovanie Sigenia AUBI Titan (D) predstavuje vďaka dlhoročnému vývoju dokonalú techniku a umožňuje zhotoviť rôzne prevedenia balkónových, terasových, posuvných či vchodových exteriérových dverí. Kovanie obsahuje komfortný hríbový čap, ktorý zaručuje ľahké, bezchybné ovládanie, uzatvára okná a dvere skutočne tesne v bezpečnostnej triede WK1 a WK2 a v kombinácii s novou generáciou do seba zapadajúcich segmentov redukuje opotrebenie.

Posuvné kovanie so zdvihom krídla HS PORTAL vytvorí atmosféru plnú svetla. Prostredníctvom premyslených detailov kovania dokážete aj krídla s hmotnosťou až 400 kg bezpečne, pohodlne a s ľahkosťou ovládať bez vynaloženia veľkého úsilia. Realizovať je možné až 19 m široké presklenie s 12 m širokým bezbariérovým prechodom. Samozrejmosťou je plochá prahová lišta vysoká len 19 mm. Navyše jej tepelná izolácia je lepšia, ako určujú požiadavky nariadenia pre úsporu energií. Spĺňa tak vysoké požiadavky na úsporu nákladov a komfort bývania.

Posuvné dvere so zdvihom krídla s motorovým pohonom MHS400 prinášajú netradičné pohodlie do Vášho domova. Veľkoplošné posuvné prvky so zdvihom dávajú do pohybu pôsobivé optické akcenty a zlepšujú kvalitu bývania a života. Toto však platí najmä vtedy, keď sú plne automaticky otvárané a zatvárané. SIEGENIA-AUBI ponúka jedinečné riešenie: systém MHS400 ovláda rýchlo a potichu prvky až do hmotnosti 400 kg. Motorový pohonný systém otvára alebo zatvára uzáver na krídle a posúva krídlo do želanej pozície, ktorú určíte pohodlne pomocou diaľkového ovládača. Inteligentné riadenie efektívne bráni zraneniu osôb pri posúvaní krídla. Systém disponuje možnosťou manuálneho ovládania pri výpadku elektrického prúdu.

Ovládanie so systémom MHS400 pomocou odtlačku prsta ponúka vysoký komfort bývania a nekomplikovanú obsluhu. Použitie rozličných odtlačkov prstov každého užívateľa umožňuje dvere nielen otvoriť, ale aj uzamknúť. Okrem vysokého komfortu obsluhy nový systém kladie minimálne nároky na montáž a spotrebu kabeláže, preto bol systém zredukovaný na minimálny počet nutných komponentov.

Vchodové dvere disponujú okrem estetického vzhľadu bezpečnostnými a tepelnoizolačnými prvkami. Základný konštrukčný prvok tvorí eurohranol podobne ako pri výrobe eurookien so sendvičovou kazetovou výplňou alebo výplň tvorí izolačné sklo, prípadne plné sendvičové dvere podľa výberu zákazníka, resp. návrhu architekta. Dvere sú vybavené bezpečnostným zámkom s viac bodovým uzatváraním od firmy SIEGENIA a tepelne prerušeným dverovým prahom, ktorý zvyšuje ich tepelno-izolačné vlastnosti. Termoprahy svojou konštrukciou zabraňujú kondenzovaniu vodných pár a pri nižších teplotách aj namŕzaniu kondenzátu z interiérovej strany. Vchodové dvere môžu mať tiež špeciálnu konštrukciu, ktorá umožní rozdielnu exteriérovú a interiérovú povrchovú úpravu.

Bezrámové zasklenie je moderné zasklenie budov, ktoré ešte len na svoju veľkú premiéru čaká. Je to dizajn, ktorý svojou štíhlosťou pôsobí ľahko a vzdušne. Jeho atraktivita sa prejaví hlavne pri veľkých presklených plochách, kde sa dôraz kladie na maximálne presvetlenie interiéru. Systém tohto zasklenia je výborne premyslený, no vyžaduje prípravu už pri samotnom projektovaní. Bezrámové zasklenie spočíva v dômyselnom zabudovaní rámu do steny, čo umožňuje dosiahnuť ešte lepšie tepelno-izolačné hodnoty.

Izolačné trojsklo Thermobel TRI má priaznivý celkový stupeň priepustnosti energie G, ktoré disponujú zvýšeným využitím tepelných zdrojov zo slnka. V tomto prípade už nejde o lepšiu tepelnú izoláciu skla, ale o získanie väčšieho množstva solárnej energie, teda tepla zo slnka pri prestupe cez okná do Vášho obydlia. Jednoducho povedané, cez takéto sklá získate viac tepla, dosiahne sa kladná tepelná bilancia, čomu sa odborne hovorí okná s kladným solárnym faktorom (alebo okná, ktoré hrejú), spĺňajú tak vysoké požiadavky na úsporu nákladov a komfort bývania.

Okenný tesniaci systém i3 illbruck TwinAktiv vyžaduje odbornú montáž, čím je daná garancia správneho zabudovania

do stavby a funkčnosti systému. Montáž okien sa realizuje podľa prísnej normy systémom 3 tesniacich zón. Interiérová zóna bráni vnikaniu vlhkosti do konštrukcie špáry. Exteriérová kompresná páska bráni vnikaniu vlhkosti od dažďa, vetra a prachu do konštrukcie špáry. Tepelnoizolačná zóna tak môže dlhodobo plniť svoju funkciu. Odborná montáž zabráni tepelným stratám v oblasti spojenia okna s murivom, zabezpečí ich dlhodobú funkčnosť a spoľahlivosť.

Vonkajšie parapety sú neoddeliteľnou súčasťou okien, ktoré ladia s odkvapovými hliníkovými lištami vo farbách eloxovaný hliník, svetlý bronz, tmavý bronz, biele a strieborné.
Vnútorné parapety môžu byť drevené z masívneho dreva v odtieni okien alebo z drevotriesky s tvrdeným povrchom odolným proti poškriabaniu a vode.

Exteriérové žalúzie svojou rozmanitosťou prevedenia vhodne a esteticky doplňujú akékoľvek architektonické prevedenie rodinných domov, priemyselných či administratívnych budov. Vyťahovaním, sťahovaním ale aj nastavením požadovaného sklonu zaručujú optimálne osvetlenie či naopak zatienenie interiérového priestoru. Môžu byť ovládané ručne, s elektrickým motorom na stenový vypínač alebo cez diaľkové ovládanie. Za povšimnutie stojí špeciálne skonštruovaný hliníkový box so zaomietacou lištou, ktorý sa po omietnutí stáva súčasťou fasády. Tieto tieniace systémy sú dodávané vo farebnej škále farieb RAL a umožňujú kombináciu rolety s integrovanou samonavíjacou sieťkou proti hmyzu, pričom sieťka je ovládaná nezávisle na zvolenom systéme. Z dôvodu klimatických zmien a tým zvyšujúcich sa nákladov na prevádzku budov predstavujú v súčasnosti vonkajšie žalúzie populárny, moderný a efektívny spôsob vonkajšieho tienenia s účinnou tepelnou ochranou budov a s možnosťou vetrania otvoreným oknom aj pri ich zatiahnutí. Výrazne znižujú teplotu v interiéri aj bez použitia klimatizácie zachytením prebytočného slnečného tepla na vonkajšej strane budovy. Použitím vonkajších žalúzií a naklápaním lamiel podľa potreby regulujete prienik slnečného svetla do miestnosti a tým vytvoríte príjemné prostredie v interiéri.

Sieťky proti hmyzu sú účinným a súčasne zdravotne vhodným prostriedkom pre moderné bývanie. V súčasných meniacich sa klimatických podmienkach je potrebné sa chrániť nielen pred dotieravým, ale už aj nebezpečným hmyzom, ktorý môže spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Nová konštrukcia rámov a ich nadčasová neinvazívna montáž (bez vŕtania otvorov) pri pevných okenných sieťkach, pevné hliníkové komorové rámy s novými estetickými prvkami a utesňovacími kefkami pri dverových sieťkach, nový produkt – plisované sieťky – spĺňajú aj náročné požiadavky zákazníkov. Modernou aplikáciou sieťok sú tzv. kombinované produkty, kde v jednom celku s tieniacimi systémami (vonkajšie rolety, alebo žalúzie) sú integrované aj samonavíjacie sieťky, ktoré sú nezávisle ovládané od ostatných tieniacich prvkov. Zárukou kvality sú materiály, ktoré sú tvarovo stále, odolné voči poveternostným vplyvom, UV žiareniu a teplotným rozdielom. Sieťky sú vyrobené zo sklenených vlákien s povrchovou úpravou, čo zaručuje ich minimálnu rozťažnosť a minimálnu horľavosť.