Čistenie a údržba

NÁVOD NA OŠETROVANIE olejovaných drevených parketových podláh

Všeobecne o drevených podlahách

Štruktúra

Ako čiary na dlani aj strom je unikátny kus prírody. Každý strom, každá doska má svoju osobitú kresbu a prezentuje tak svoj charakter. Drevo je priedušný, živý a teplý materiál, symbolizuje život, tradíciu i spojenie človeka s prírodou. Je výrazný a dodáva každému bytovému priestoru prirodzený a nezameniteľný estetický výraz.

Farba

Farebné rozdiely medzi jednotlivými drevenými prvkami patria tak, ako štruktúra, k drevu. Podlaha prispieva k pocitu celkovej pohody predovšetkým tam, kde je priznaná prirodzená farebnosť a štruktúra dreva. V závislosti od vzhľadu a úpravy môže drevo pôsobiť útulne a rustikálne či moderne a elegantne.

Starnutie
Prírodné produkty, koža, korok alebo sisal, ako aj drevo prechádzajú vonkajšími vplyvmi prirodzeným starnutím. Svetlo, slnko, drobné odreniny a každodenné užívanie dodá vašej podlahe čaro, ktoré pôsobí sympatickým dojmom. Navzdory tomu, rok čo rok dozrieva na drevenej podlahe elegantná patina.
Klíma

Drevo je prírodný materiál s vynikajúcimi vlastnosťami a nenapodobiteľnou atmosférou, ale nenechá si nič vnucovať a počas svojej životnosti reaguje na okolité vplyvy. Preto musíme dodržiavať niektoré pravidlá, aby sme predišli neželaným problémom. Drevená podlaha miluje vyvážené klímu. Príjemná teplota miestnosti 20-22 °C a relatívna vlhkosť 40-50% sú ideálne. Povrchová teplota parketovej podlahy s podlahovým vykurovaním nesmie presiahnuť 27 °C. Dodatočným príspevkom pre vaše zdravie a zachovanie hodnoty vašej podlahy je zabrániť vysychaniu dreva prostredníctvom zvlhčovača vzduchu počas vykurovacej sezóny.

Biologicky ideálne komponenty pre život sa skladajú zo sálavého vykurovania (krbové kachle), steny vyrobené z dreva alebo tehál a drevené podlahy, najlepšie s otvorenými pórmi (nie lakované, ale olejované). Takto si vytvoríte tie najlepšie podmienky pre zdravú blahodarnú klímu a celkom iste si po celé roky užijete drevenú podlahu bez prasklín a medzier.

Zo strany výrobcov parkiet a odborníkov je pravidelne zdôrazňované: Ak dôjde z dôvodu pretrvávajúcej príliš vlhkej, či príliš suchej klímy alebo extrémnych výkyvoch v miestnosti a k následnému poškodeniu drevenej podlahy, vina spočíva v malých neprimeraných skúsenostiach, nikdy nie v materiáli, v týchto prípadoch sú reklamácie neopodstatnené.

Drevená podlaha pripevnená k podkladu lepením alebo pomocou klincov/skrutiek je pripojená (relatívne) pevne, napriek tomu podlahové prvky pracujú, ale každý sám – každá doska resp. každý drevený prvok sa zväčšuje alebo zmenšuje individuálne. Aj tu má za následok príliš vlhký alebo príliš suchý vzduch v miestnosti trhliny a špáry, v ojedinelých extrémnych prípadoch môže dôjsť u viacvrstvových parkiet až k uvoľneniu vrchných parketových lamiel. Dokonca môže dôjsť k uvoľneniu dosky alebo niekoľkých dosiek z lepidlového lôžka.

Počiatočné ošetrenie po montáži parketovej podlahy

Po montáži parketovej podlahy je nutné počiatočné ošetrenie pre ochranu parketových spojov a miest v oblasti hrán parketových dosiek pred vniknutím nečistôt, prachu a vlhkosti. Pre počiatočné ošetrenie odporúčame použiť údržbový olej. Predpokladáme, že parketová podlaha bude po montáži čistá a suchá. Údržbový olej, miestnosti a teplota podlahy by mala byť medzi 15-35 °C. Dostatočné vetranie počas aplikácie a schnutia zabezpečíte otvorením okien a dverí. Potom je možné použiť údržbový olej a v zmysle článku „Údržbový olej“ naniesť ho na parketovú podlahu.

Ošetrovanie a zachovanie hodnoty olejovaných drevených podláh

Olejované drevené podlahy sú nenáročné na údržbu a môžu byť dokonca čiastočne opravované – no je potrebné vziať na vedomie niektoré dôležité pokyny, aby sme zachovali krásu podlahy a predĺžili jej životnosť. Oleje pre parketové podlahy sú obvykle po 24 hodinách suché a schodné. Plné zaťaženie (vytvrdnutie) je zaručené až po 14-20 dňoch. Do tejto doby čistite podlahu len suchým spôsobom, neklaďte a neposúvajte nábytok a nezakrývajte podlahu kobercami.

Bežné čistenie

Prach alebo nečistoty odstránite vysávačom (pozor, pri čistení drevenej podlahy vysuňte kefu v adaptéri vysávača), prachovkou alebo metlou s jemnejším vlasom. Vo vstupnom priestore bytu vytvorte účinný filter, aby sa zabránilo prístupu vody, špiny, piesku alebo kamienkov. Čistiacu zónu vytvoríte postupným umiestnením roštu, hrubej rohože a textilnej rohožky. Prípadné nečistoty je potrebné okamžite z podlahy odstrániť.

Bežné ošetrovanie, utieranie podlahy

Pre bežné čistenie a ošetrenie olejovaných drevených povrchov je ideálne použiť prírodné mydlo Parkett-Öl-Polish 4584 alebo Natur Seife. Tento produkt je šetrný, koncentrovaný čistič s prírodným olejovým vyživovaním, ktorý drevo zvlhčuje, vyživuje, chráni a zabezpečuje veľmi pevný povrch. Prírodné mydlo vytvára na povrchu mikroskopický vzduchopriepustný film. Pred ošetrením očistite podlahu od hrubých nečistôt a prachu. Podľa návodu zmiešajte prírodné mydlo s 5 l vlažnej vody a vlhkou handrou naneste tenkú a rovnomernú vrstvu na podlahu. Po krátkom pôsobení podlahu utrite. Odporúčame používať 2 vedierka: jedno s pripravovaným roztokom prírodného mydla a druhé s čistou vodou. Odstráňte znečistenú mydlovú vodu absorbovanú z podlahy a handru opláchnite vo vedre s čistou vodou a dobre vyžmýkajte. Vždy utrite podlahu mydlovou vodou po dôkladnom vyžmýkaní handry a nechajte vyschnúť, aby sa znovu vytvoril ochranný film prírodného mydla. Cyklus ošetrovania závisí od stupňa zaťaženia podlahy.

Regeneračné ošetrenie

Tu sa jedná o vysokohodnotný prípravok Easy Clean Pflegöl 2113 alebo Refresher s malým obsahom prírodného oleja, ktorý povrch regeneruje, zvýrazňuje prirodzenú kresbu dreva a jeho farbu. Easy Clean ako i Refresher (prírodný, biely) odporúčame použiť podľa farebného tónu ošetrovanej parketovej podlahy. Ošetrovaná parketová podlaha musí byť čistá, prachu zbavená a suchá. Prípravok naneste handrou alebo plochou stierkou podľa možnosti tenkú a rovnomernú vrstvu, ktorú je potrebné vmasírovať do parketovej vrchnej plochy. Nakoniec podlahu utriete v pozdĺžnom smere kresby dreva. Čas schnutia po ošetrení je cca. 4 hodiny, počas tejto doby nevstupujte na ošetrenú plochu.

Prírodné mydlo a regeneračný prípravok pracujú spolu ako jeden systém, ktorý vašu podlahu ošetruje, chráni a regeneruje. Prírodné mydlo odporúčame pre každodenné čistenie a regeneračný prípravok pre ošetrenie podlahy cca. každé 3 mesiace, prípadne podľa potreby. Tým dosiahnete pevný, dobre chránený a krásny povrch. Pri pravidelnom ošetrovaní bude podlaha viac odolná voči špine a interval k nasledujúcej renovácii podlahy údržbovým olejom bude výrazne dlhšia.

Intenzívne čistenie

Pri silnom znečistení najskôr vyčistite podlahu intenzívnym čističom Profi-Grundreiniger 4582 alebo Intensive Cleaner. Tieto produkty sú špeciálne vyvinuté pre čistenie drevených povrchov a čistia drevené podlahy veľmi šetrne a efektívne. Podľa návodu zmiešate intenzívny čistič s vlažnou vodou v pomere 1:1 a utriete podlahu vlhkým mopom, krátka doba pôsobenia zvyšuje rozpustenie špiny. Rozpustené nečistoty okamžite utrite vlhkou handrou a nechajte dobre vyschnúť. Keď je znečistenie veľmi silné, kefou alebo handrou, ručne prípadne strojom vydrhnite podlahu. Dôrazne Vám odporúčame používať 2 vedierka, jedno s pripraveným roztokom intenzívneho čističa a druhé s čistou vodou. Znečistenú vodu absorbovanú mopom z podlahy opláchnite v čistej vode a dobre vyžmýkajte. Po vyčistení intenzívnym čističom odporúčame ošetrenie podlahy údržbovým olejom.

Odstraňovanie škvŕn

Odstraňovač škvŕn intenzívne odstráni tuk, krv, kávu, čaj, červené víno, rúž, atď.

Vosk zo sviečky alebo žuvačky schlaďte ľadovým sprejom alebo kockami ľadu (v plastovom vrecku) a potom opatrne odstráňte, skondenzovanú vodu okamžite vytrite dosucha!

Údržbový olej

Po montáži je potrebné počiatočné ošetrenie drevenej podlahy údržbovým olejom Pflege-Öl 1410M alebo Maintenance oil. Údržbový olej možno použiť na oživenie a ošetrenie všetkých olejovaných drevených povrchov a je obzvlášť vhodný pre pravidelnú údržbu olejovaných drevených podláh. Teplota údržbového oleja, miestnosti a drevenej podlahy by mala byť medzi 15-35 °C. Zabezpečte dostatočné vetranie počas aplikácie a schnutia, napr. otvorením okien a dverí. Pre obnovenie olejovaného povrchu drevenej podlahy odporúčame použiť údržbový olej (farba prírodná, biela alebo vo farbe vašej podlahy) podľa farebného odtieňa oleja ošetrovanej parketovej podlahy. Pre zachovanie bielej či tmavej podlahy musí byť nevyhnutne použitý zodpovedajúci olej od výrobcu pre získanie sýteho pôvodného odtieňa.

Pred opakovaným ošetrovaním parketovej podlahy údržbovým olejom dôkladne vyčistite podlahu intenzívnym čističom (pri počiatočnom ošetrení to nie je potrebné). Podlaha musí schnúť najmenej 8 hodín a musí byť úplne suchá. Potom je možné údržbový olej naniesť plochou stierkou, bavlnenou handričkou, štetcom, prípadne náradím pre aplikáciu náterov. Je dôležité zabezpečiť, aby údržbový olej bol úplne zapracovaný (vmasírovaný) do dreva, kým nebude drevo nasýtené olejom a plocha

drevenej podlahy nebude mať jednotný rovnomerný vzhľad. Nakoniec podlahu utriete bavlnenou handrou v pozdĺžnom smere kresby dreva. Čas schnutia po ošetrení je cca. 24 hodín, počas tejto doby nevstupujte na ošetrenú plochu. Plné zaťaženie (vytvrdnutie) je zaručené po 14-20 dňoch. Do tejto doby čistite podlahu len suchým spôsobom, neklaďte a neposúvajte nábytok a nezakrývajte podlahu kobercom. V bytových priestoroch by sa malo toto ošetrenie opakovať v závislosti od zaťaženia každé dva až tri roky. Vo verejných priestoroch sa interval znižuje v závislosti od zaťaženie na jeden až dva roky.

Základné pravidlá pre zachovanie hodnoty olejovaných drevených podláh

 • Efektívnymi zberačmi nečistôt (rošty, hrubé rohože, textilné rohožky) pri vchode zabrániť, aby sa voda, nečistoty, piesok a kamienky dostali na parketovú podlahu, prípadne ich okamžite z podlahy odstrániť!
 • Na spodné časti nábytku, nôh stoličiek a nôh nábytku nalepiť mäkké plstené podložky, aby sa zabránilo poškriabaniu drevenej podlahy a ich otlačeniu do dreva!
 • Pohyblivé stoličky musia mať štandardizované kolieska z mäkkého materiálu a tieto je potrebné pravidelne čistiť, odporúčame položiť pod stoličky bežne dostupné ochranné rohože z priehľadného plastu!
 • Nepoužívajte ostré a tvrdé predmety na drevenej podlahe (napr. ihlové podpätky)!
 • Drevené parkety nie sú určené pre vlhké miestnosti, ale sú vhodné iba pre priestory s vyváženou bytovou klímou a to vrátane ich uskladnenia!
 • Rozliatu vodu a iné kvapaliny okamžite odstrániť z podlahy, nikdy nenechať stáť vodu na podlahe!
 • Vždy utierať podlahu len vlhkou handrou, nikdy nie mokrou! Nepoužívajte parné čističe alebo čistiace stroje!
 • Ak chcete zachovať hodnotu parketovej podlahy a pohodu ľudí, je potrebné udržovať zdravú vnútornú klímu. Najmä v zime je potrebné udržovať dostatočnú hodnotu vlhkosti (napr. zvlhčovačom)!
 • Udržovať vlhkosť a zdravú klímu v miestnosti, teplotu 18-24 °C a relatívnu vlhkosť 40-50%. Pri podlahovom vykurovaní povrchová teplota parketovej podlahy nesmie prekročiť 27 °C! Vyhnite sa príliš mokrej alebo príliš suchej vnútornej klíme alebo extrémnym výkyvom, mohlo by to spôsobiť poškodenie prírodnej drevenej podlahy.
 • Na prírodné drevené podlahy nepoužívajte utierky s mikrovláknom! Tie sú vhodné len pre plasty a sklo. Spôsobujú ultrajemné ryhy na povrchu, preto nie sú vhodné pre prírodné materiály ako je drevo.
 • V žiadnom prípade nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú čpavok, chlór, kyselinu alebo podobné prísady! Taktiež sú zakázané čistiace prostriedky s abrazívnym účinkom!
 • Informácie v tomto návode na ošetrovanie sú založené na našich mnohoročných skúsenostiach. Naše záruky sú zásadne obmedzené na kvalitu našich výrobkov. Pri neopatrnom alebo nesprávnom ošetrovaní drevenej podlahy alebo použitím nevhodných čistiacich a ošetrovacích prípravkov nemôžeme prevziať záruku a zodpovednosť!

Bezpečnostné pokyny

Olejom nasiaknuté handry vzhľadom na ich prirodzené vlastnosti schnúcich rastlinných olejov sa môžu samovznietiť. Uskladňujte preto olejom nasiaknuté handry v uzavretých kovových nádobách, nikdy ich nenechávajte voľne v otvorenom priestore alebo ich rozprestrite na nehorľavom podklade a nechajte uschnúť. Po úplnom vysušení môžu byť tieto handry likvidované s bežným komunálnym odpadom.

Prostriedky na čistenie a ošetrovanie olejovaných drevených podláh – Výrobca FEYCO (CH) a WOCA (DK)

Utieranie Bežné čistenie: prírodné mydlo: Parkett-Öl-Polish 4584 (N-prírodné, W-biele, S-čierne) – FEYCO
Natur Seife (N-prírodné, W-biele, G-šedé) – WOCA
Regeneračné čistenie: olejový čistič: Easy Clean Pflegöl 2113 (N-prírodné, W-biele, S-čierne) – FEYCO
regeneračný olej: Oil Refresher (N-prírodný, W-biely) – WOCA
Intenzívne čistenie: intenzívny čistič: Profi-Grundreiniger 4582 – FEYCO
Intensive Cleaner – WOCA
odstraňovanie škvŕn: Fleckenentferner – FEYCO
Spot Remover – WOCA
Olejovanie údržbový olej: Pflege-Öl 1410M (N-prírodný, W-biely, C-farebný) – FEYCO
Maintenance oil (N-prírodný, W-biely, C-farebný) – WOCA

Dodržiavajte odporúčané prostriedky a sprevádzajúci podrobný návod na čistenie a ošetrovanie drevených podláh alebo sa informujte na našej e-mailovej adrese: info@timalignum.sk Odporúčané prostriedky na čistenie a ošetrovanie drevených podláh sú k dispozícii u vášho predajcu (tiež je možnosť ich zaslania poštou).